10 лютого поблизу Оржева пройшли урочистості з вшанування пам’яті героя національно-визвольного руху, головного командира УПА-Північ, генерал-хорунжого Клима Савура (Дмитра Клячківського).

"Ми зібралися сьогодні тут, щоб вшанувати легенду супротиву, талановитого керівника і військового командира. Бoрoтьба за вoлю українськoгo нарoду, за йoгo суверенне державне iснування i рoзквiт стала змiстoм життя Клима Савури. Свoє iстoричне призначення у визвoльнo-ревoлюцiйнoму русi вiн вбачав у тoму, щoб скoнсoлiдувати сили української держави. Сьогодні на Сході такі самі герої, боронять нашу державу, захищають наш мир і спокій. Обовязок кожного з нас пам'ятати та шанувати кожного героя та об’єднуватися задля благополуччя нашої держави" - зазначив голова районної ради Микола Сальчук.

На місці загибелі Клима Савура провели молебень.

Довідково:

Клим Савур (справжнє ім’я – Дмитро Клячківський) був убитий у бою на Оржівських хуторах під Рівним 12 лютого 1945 року. Так завершилася операція НКВС під назвою «Щур», метою якої було знищення одного з найзапекліших ворогів радянської влади.

Уродженець тернопільського Збаража, Дмитро Клячківський зреалізував свій військовий хист на Волинському Поліссі, де пліч-о-пліч із легендарним командиром «Поліської Січі» Тарасом Бульбою-Боровцем боровся проти окупації українських земель. Восени 1941 року Клячківський очолив провід ОУН на Поліссі та Волині. До середини 1943 року під його прапорами опинилося кілька тисяч повстанців. Коли на початку 1944 року УПА розподілилася на терени, «Савур» став головним командиром найміцнішої групи УПА-«Північ».

У 1945-му на Волині та Поліссі були створені спеціальні підрозділи НКВС для ліквідації повстанських загонів. Лише один такий спецпідрозділ складався з 5 тисяч військових. Енкавеесівці оточили навколишні села, стискаючи кільце. 11 лютого у нерівному бою вони ліквідували загін із 70 повстанців, наступного дня їм вдалося натрапити на слід самого Савура та ще двох його побратимів. Для остаточного впізнання тіла привезли до рівненської тюрми. Поховання Клима Савура досі достеменно не відоме.

У 1952 році Дмитро Клячківський постановою УГВР був нагороджений Золотим хрестом заслуги ОУН. У незалежній Україні постали два пам’ятники Климові Савуру – на його малій батьківщині у Збаражі і в Рівному, під стінами колишньої в’язниці, де за роки різних окупацій зазнали насильницької смерті тисячі патріотів.