У  К  Р  А  Ї  Н  А

 

РІВНЕНСЬКА  РАЙОННА  РАДА

 

РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Восьме скликання

 

(девята сесія)

 

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

 

 від 24 червня 2021 року                                                             №255

 

 Про звернення депутатів Рівненської

 

районної ради до Президента України,

 

Кабінету Міністрів України та Верховної

 

Ради України щодо повернення субрегіональному

 

рівню його природних повноважень та відповідного

 

забезпечення фінансовими ресурсами

 

 

 

            Керуючись частиною 1 статті 13, пунктом 5 частини 2 статті 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», частиною 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою відновлення Конституційно затверджених повноважень районних рад та повернення субрегіональному рівню його відповідне забезпечення фінансовими ресурсами, районна рада

 

в и р і ш и л а :

 

1.                Звернутися до Президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо повернення субрегіональному рівню його природних повноважень та відповідного забезпечення фінансовими ресурсами (додається).

 

2.                Звернення направити до Президента України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.

 

3.                Рішення підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Рівненської районної ради.

 

4.                 Контроль за виконанням цього рішення покласти на голову районної ради.

 

   Голова ради                                                                                                В.О.Тимощук

 

 

 

Звернення

 

депутатів Рівненської районної ради

 

до Президента України, Кабінету Міністрів України

 

 та Верховної Ради України

 

 

 

         Ми, депутати Рівненської районної ради, вимушені звернутись до Вас у зв’язку з критичною ситуацією, що склалась в функціонуванні районних рад України.

 

         Ми поділяємо тези про те, що основою місцевого самоврядування є базовий рівень, як найбільш наближений до жителів громад, і на цьому рівні мають надаватись максимальна кількість якісних послуг. 

 

         Конституція України, Закони України гарантують рівність прав громадян та однакову доступність до послуг, що надаються державою та органами місцевого самоврядування. Як свідчать результати перших місяців функціонування органів місцевого самоврядування в нових умовах, рівень фінансового забезпечення громад в загальних показниках чи в показниках на одного мешканця значно різняться. Особливо помітною є різниця між показниками великих міст та невеликих громад, передусім сільських. Такий стан справ свідчить про розбалансованість в системі надання послуг громадянам і потребує негайного коригування. Однією з причин низької фінансової спроможності малих та середніх громад є перекладання на них повноважень, які властиві субрегіональному рівню, а саме утримання медичних закладів вторинного рівня, закладів позашкільної освіти, бібліотек, шкіл мистецтв, закладів соціальної опіки тощо. У багатьох випадках громади відмовлялись брати згадані вище заклади на свій баланс, в результаті чого приймались рішення про їх закриття, а відтак припинялось надання відповідних послуг жителям громад.

 

         У своїх численних зверненнях, ми неодноразово вказували на ці проблемні моменти в реформі місцевого самоврядування і пропонували шляхи вирішення. Ми вчергове пропонуємо сформувати повний перелік повноважень місцевого самоврядування та повернути субрегіональному рівню його природні повноваження та відповідне забезпечення фінансовими ресурсами.

 

          У результаті непродуманих кроків, районні ради не мають засобів на те, що на виконання конституційних повноважень, але й на утримання мінімального апарату районних рад. Великі проблеми в багатьох районах існують з утриманням приміщень районних рад, більшу частину яких займають районні державні адміністрації. Очевидним кроком для вирішення цих проблем є виділення відповідної субвенції, однак всупереч нашим неодноразовим зверненням з цього приводу жодних дієвих кроків у цьому напрямку не зроблено.

 

         Кожний рівень самоврядування є важливим і має виконувати властиві йому функції, для чого він має бути наділений відповідними повноваженнями та ресурсами. На жаль, тривала кампанія з дискредитації субрегіонального рівня місцевого самоврядування дала свої негативні результати. Незважаючи на те, що Конституція   України,   а саме   ст. 143   передбачає  повноваження  районних рад,

 

17 вересня 2020 року був ухвалений Закон України 907-ІХ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», відповідно до якого районні ради були позбавлені ресурсів для виконання своїх конституційних повноважень.

 

         У результаті, переможні звіти про успіх реформи суперечать великій кількості проблем на шляху її реалізації.

 

         Однією з головних причин таких проблем є відсутність координації між різними гілками державної влади, яку, на нашу думку, мала би  забезпечити посадова особа рівня Віце-Прем’єра.

 

         Як свідчать публічні заходи, організовані різними гілками влади, сьогодні на рівні держави немає належного розуміння ролі і місця субрегіонального рівня в системі самоврядування.

 

         Просимо у найстисліші терміни провести зустріч з керівництвом УАРОР та представниками районних рад для вирішення порушених у цьому зверненні проблем.

 

Зі свого боку вчергове пропонуємо:

 

1. Внести зміни до Бюджетного кодексу, де визначити склад доходів районних бюджетів та виписати повноваження, під які можуть надаватись ресурси для їх виконання.

 

2. Надати субвенцію на виплату зарплатні працівникам апаратів чинних районних рад та заборгованостей працівникам ліквідованих районних рад.

 

3. Провести детальний аналіз ходу реформи децентралізації й за результатами оновити відповідну Концепцію.

 

4. Передбачити в складі Кабінету Міністрів України посаду Віце-прем’єр-міністра відповідального за реформу децентралізації.

 

5. Внести зміни до Конституції України щодо децентралізації влади.

 

6. Ухвалити нову редакцію Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з урахуванням аналізу ходу реформи децентралізації.

 

 

 

  СХВАЛЕНО

 

  рішення районної ради

 

                                                                                          від  24 червня 2021 року

 

                                                                                          №255