У К Р А Ї Н А

РІВНЕНСЬКА РАЙОННА РАДА

РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

(П’яте скликання)

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  25 лютого 2010 року                                                             № 1026

Про дотримання закладами охорони

здоровя району конституційних прав

громадян на медичне обслуговування

 

Заслухавши доповідь начальника відділу охорони здоров’я райдержадміністрації Аннєнкова О.Ф. щодо дотримання закладами охорони здоров’я району конституційних прав громадян на медичне обслуговування та з метою забезпечення конституційних прав громадян на медичне обслуговування, поліпшення організації медичного забезпечення, якості та доступності спеціалізованої медичної допомоги населенню району, керуючись статтею 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, за погодженням з постійними комісіями районної ради, районна рада

 

в и р і ш и л а:

 

  1. Доповідь начальника відділу охорони здоров’я райдержадміністрації Аннєнкова О.Ф. щодо   дотримання закладами охорони здоров’я району конституційних прав громадян на медичне обслуговування взяти до відома (довідка додається).
  2. Схвалити текст звернення депутатів Рівненської районної ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо конституційних прав громадян на медичну допомогу (звернення додається) та надіслати його за належністю.

3.  Райдержадміністрації забезпечити належне фінансування районних цільових програм та комплексних заходів з питань охорони здоров’я, спрямованих на профілактику захворювань, ранню діагностику, надання невідкладної медичної допомоги та якісне лікування.

4.  Рекомендувати  сільським та селищним радам розглянути  питання щодо  дотримання закладами охорони здоров’я конституційних прав громадян на медичне обслуговування на сесіях відповідних рад.

5. Відділу охорони здоров’я райдержадміністрації, медичним закладам  району:

5.1. Здійснювати заходи щодо забезпечення дотримання конституційних прав на медичне обслуговування населення, поліпшити якість та доступність медичної допомоги сільському населенню;

5.2. Продовжити контроль за виконанням рішення районної ради від 5.10.2007 № 294 „Про Програму розвитку та реформування галузі охорони здоров’я у Рівненському районі на 2007-2012 роки” в частині забезпечення амбулаторій загальної практики - сімейної медицини і ФАПів кваліфікованими медичними кадрами, відповідним обладнанням, транспортом і умовами праці;

5.3. З метою поліпшення фінансування галузі ефективно впроваджувати систему багатоканального фінансування закладів охорони здоров’я шляхом збільшення відсотка залучених позабюджетних коштів, в тому числі за рахунок створення та активізації роботи лікарняних кас, спонсорських коштів юридичних, фізичних осіб, страхових компаній та інших джерел фінансування, що не суперечать чинному законодавству. Забезпечити контроль за додержанням фінансово-господарської дисципліни;

5.4. Передбачити пріоритети профілактики та лікування соціально значущих захворювань, особливо у дітей та підлітків;

5.5. Здійснити заходи щодо удосконалення профорієнтаційної роботи по залученню сільської молоді до вступу у вищі навчальні заклади ІІІ-ІV рівнів акредитації за цільовими направленнями;

5.6. Активізувати санітарно-освітню роботу щодо профілактики тютюнопаління, наркоманії, алкоголізму та пропаганди здорового способу життя.

6. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань охорони здоров’я, екології, використання природних ресурсів та Чорнобильських проблем (Денькович Б.М.), першого заступника голови райдержадміністрації Подоліна С.В.

 

 

 

Голова ради                                                                      М.І. Свінтозельський

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Рівненської районної ради

до Президента України, Верховної Ради України,

Кабінету Міністрів України  щодо  конституційних

прав громадян на медичну допомогу

Ми, депутати Рівненської районної ради, від імені громади краю висловлюємо стурбованість станом охорони здоров'я населення.  Проте, гарантована Конституцією України безоплатна медична допомога недоступна багатьом жителям країни, особливо соціально-незахищеним верствам: дітям, людям похилого віку, хронічним хворим на цукровий діабет, ниркову недостатність та іншим категоріям.

Невпинно зростає рівень захворюваності систем кровообігу, онкологічних патологій. Поширюються інфекційні хвороби: зокрема туберкульоз, СНІД. Прогресують алкоголізм та наркоманія, психічні порушення.

Водночас, існуюча система охорони здоров'я об'єктивно вже не може задовольнити зростаючі потреби у медичній допомозі. В результаті питома вага втрат працездатного населення у загальній смертності зросла до 26 %.

Державне фінансування охорони здоров'я є недостатнім. До того ж, його постійно нівелює зростаючий рівень інфляції: лише за 9 місяців 2009 року вартість ліків зросла в середньому в Україні на 15 %, тому ліки для значної частини хворих недоступні.

Варто зазначити, що в державному бюджеті не передбачаються видатки в повному обсязі для лікування хворих, які потребують медичної допомоги третинного рівня. Згідно з нормативними розрахунками Міністерства фінансів України на кожного мешканця виділяється сума коштів, яка не забезпечує виконання статті 49 Конституції України в повному обсязі.

Нагальною є потреба забезпечення закладів охорони здоров'я сучасним високоефективним обладнанням, а також удосконалення форм оплати праці медичних працівників, управління та організації діяльності галузі. Рівень оплати праці залишає більшість медиків за межею бідності, а обмеженість бюджету не дозволяє належним чином забезпечити безпеку праці персоналу.

Крім того, реальний дефіцит кадрів складає 20% і за прогнозами через 3-5 років ця тенденція може призвести до різкого погіршення медичного обслуговування населення.

Фактично законодавча база не відповідає вимогам статті 49 Конституції України, адже не визначено той мінімум медичної допомоги, що повинен гарантуватися державою, не обраховано потребу в коштах для його реалізації та не приведено у відповідність до неї обсяги бюджетного фінансування галузі.

Медична допомога для всього населення держави перестала бути безкоштовною – це слід визнати представникам всіх гілок влади.

Дефіцит державних коштів веде до заміщення безоплатної медичної допомоги платною.

Державні та комунальні медичні заклади продовжують залишатися в статусі бюджетних установ із украй обмеженими правами і стимулами щодо прийняття управлінських і фінансових рішень, які дозволяли б забезпечити більш ефективне використання ресурсів.

Враховуючи зазначене, з метою поліпшення стану справ у галузі охорони здоров'я відповідно до статті 49 Конституції України, ми, депутати Рівненської районної ради пропонуємо:

  1. Провести Парламентські слухання у Верховній Раді України щодо забезпечення конституційних прав громадян на медичну допомогу та проблемних питань охорони здоров'я.
  2. Забезпечити виконання норми статті 49 Конституції України щодо безоплатності медичної допомоги в державних і комунальних медичних закладах.
  3. Внести зміни до статті 49 Конституції України щодо створення страхових та приватних медичних закладів, у яких лікування проводитиметься за рахунок страхових внесків та особистих коштів громадян.
  4. Визначити обсяги гарантованого рівня безоплатної медичної допомоги всіма закладами охорони здоров'я незалежно від форми власності з метою забезпечення конституційних прав громадян України на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.
  5. Забезпечити першочергове державне медичне страхування всіх дітей України шляхом передбачення на це коштів у Державному Бюджеті України з 1 січня 2010 року та внесення відповідної норми у Бюджетний Кодекс України.
  6. Гарантувати виконання статті 49 Конституції України всім хворим, які підлягають лікуванню за цільовими Державними Програмами в галузі охорони здоров'я.
  7. Розробити систему соціально-економічного стимулювання здорового способу життя з визначенням заходів і механізмів підтримки та заохочення культури здоров'я на державному, галузевому, індивідуальному рівнях, а також на рівні трудових колективів.
  8. Розробити перелік соціальних стандартів на медичне обслуговування третинного рівня, який має фінансуватися з державного бюджету.
  9. Підготувати державну програму організації медичного забезпечення хворих з хронічною нирковою недостатністю, що потребують гемодіалізного лікування та пересадки донорської нирки.

Кабінету Міністрів України при формуванні державного бюджету передбачати виділення коштів на ці цілі окремим рядком. Потреба Рівненського району складає 780 тис. грн.  на 2010 рік.

Ми розраховуємо на розуміння та підтримку кожного і закликаємо до реальних дій, тому що збереження здоров'я нації - це наша загальна справа.

Схвалено

рішенням  Рівненської районної ради

від 25 лютого 2010 року

№ 1026