У К Р А Ї Н А

РІВНЕНСЬКА РАЙОННА РАДА

РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Шосте скликання

(сорок перша сесія)

Р І Ш Е Н Н Я

від 10 липня  2015 року              №1759

Про хід виконання рішення районної

ради від 15 березня 2013 року № 997

«Про районну цільову програму забезпечення

пожежної безпеки на 2013-2015 роки»

Відповідно до Закону України «Про Загальнодержавну цільову програму забезпечення пожежної безпеки на 2013–2015 роки», статті 19 Кодексу цивільного захисту України, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями районної ради, районна рада

в и р і ш и л а :

1.   Інформацію про хід виконання рішення районної ради від 15 березня 2013 року № 997 «Про районну цільову програму забезпечення пожежної безпеки на 2013-2015 роки» взяти до відома (додається).

2.   Рівненській районній державній адміністрації:

2.1. Забезпечити виконання заходів Програми, зокрема пунктів, які регламентують забезпечення пожежної безпеки, а саме:

- утворення та забезпечення функціонування підрозділів місцевої пожежної охорони;

- приведення у відповідність з вимогами законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері пожежної безпеки шляхів евакуації, автоматичних систем протипожежного захисту, систем оповіщення людей про пожежу, електрообладнання будівель та споруд архівного відділу районної державної адміністрації;

- здійснення комплексу заходів щодо приведення стану пожежних гідрантів, водоймищ, водонапірних веж у відповідність з вимогами нормативно-правових актів.

2.2. Передбачати кошти на реалізацію Програми в межах наявних фінансових ресурсів.

2.3.    Після закінчення терміну дії даної Програми розробити та подати на затвердження районній раді нову Програму забезпечення пожежної безпеки на наступні роки.

3.  Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань охорони здоров’я, екології, використання природних ресурсів та Чорнобильських проблем (Савон А.М.), з питань бюджету, фінансів та податків (Зіньков А.В.) та заступника голови районної державної адміністрації відповідно до розподілу функціональних повноважень.


Голова ради                         В.О.Пилипчук

ІНФОРМАЦІЯ

про хід виконання рішення районної ради від 15 березня 2013 року № 997  «Про районну цільову соціальну програму забезпечення пожежної безпеки на 2013-2015 роки»

Районна цільова соціальна програма забезпечення пожежної безпеки на 2013-2015 роки (далі – Програма) розроблена на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2012 року №590 «Про затвердження Державної цільової соціальної програми забезпечення пожежної безпеки на 2012-2015 роки».

Метою районної Програми є забезпечення захисту населення, навколишнього середовища, небезпечних об’єктів, об’єктів підвищеної небезпеки, об’єктів з масовим перебуванням людей та населених пунктів від пожеж, підвищення рівня протипожежного захисту та створення сприятливих умов для реалізації державної політики у сфері пожежної безпеки.

В ході реалізації даної Програми передбачається підвищення ефективності управління та діяльності з попередження виникнення пожеж, приведення протипожежного стану об’єктів та населених пунктів у відповідність з вимогами законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері пожежної безпеки, забезпечення їх протипожежного захисту, зменшення кількості пожеж, загиблих і травмованих людей, економічних втрат та матеріальних збитків.

Програмою зобов’язано керівників підприємств, установ та організацій вивести сигнали від систем пожежної автоматики на пульти пожежного спостереження, підвищити вогнестійкість будівель шляхом просочення конструкцій вогнетривким розчином, а також привести опалення будинків, димові та вентиляційні канали та їх обслуговування у робочих стан.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми  становить 0,656 млн. грн. за рахунок коштів районного та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

На території Рівненського району функціонує 2 підрозділи місцевої пожежної охорони, а саме: МПК с. Верхівська та МПК с. Н.Українка. У відповідності до розпорядження голови районної державної адміністрації від 10.04.2014 №131 в 2014 році передбачено створення МПК в с. Олександрія,                 с. Грушвиця, с. Городок та смт Квасилів, однак жодна не створена. Згідно наданої інформації головами Грушвицької, Городоцької та Квасилівської сільських (селищних) рад питання створення МПК відкладається через відсутність коштів в бюджеті, а виконавчим комітетом Олександрійської сільської ради взагалі дане питання не розглядалось.

Станом на сьогоднішній день, кількість пожежних гідрантів на території Рівненського району становить 401 шт., із яких 84 пожежних гідранти встановлені в селах і селищах району та 317 встановлені на об’єктових водогонах різних форм власності. Проблемним залишається стан протипожежного водопостачання населених пунктів Рівненського району, оскільки у 47 населених пунктах взагалі відсутні джерела протипожежного водопостачання, в 29 селах – знаходяться  в несправному стані.

З метою приведення стану пожежних гідрантів, водоймищ, водонапірних веж у відповідність з вимогами нормативно-правових актів, затверджено «Програму забезпечення нагляду та належного утримання зовнішнього протипожежного водопостачання населених пунктів Рівненського району на 2013-2018 роки». На виконання даної програми, у 2015 році при внесенні змін до районного бюджету передбачено 25000 грн., в тому числі для: Верхівської сільської ради – 8000 грн., Кустинської сільської ради –  8500 грн., Радухівської сільської ради – 8500 грн.

Недостатньо проводиться робота щодо підвищення вогнестійкості будинків шляхом просочення конструкцій вогнетривкими сумішами. З початку 2013 року на території Рівненського району проводилося вогнетривке просочення будівельних конструкцій лише на 24 об’єктах.

Приорітетним лишається питання щодо виведення сигналів про спрацювання від установок пожежної автоматики на об’єктах з масовим перебуванням людей та відновлення (продовження) розірваних договорів на пожежне спостерігання об’єктів на території Рівненського району.

Потребує покращення робота щодо приведення у робочих стан опалення житлових будинків, димових і вентиляційних каналів будівель, адже з початку 2015 року на території Рівненського району по причині несправності приладів опалення виникло 7 пожеж.

Протягом 12 місяців 2014 року на території Рівненського району спостерігалося збільшення кількості пожеж на 25,2% (139 пожеж проти 111 за аналогічний період 2013 року), сума прямих матеріальних збитків збільшилося на 42% (3 млн. 648 тис. грн. проти 2 млн. 555 тис. грн. за аналогічний період  2013 року), побічних збитків збільшилося - на 79,8% (15 млн. 222 тис. грн. проти 8 млн. 463 тис. грн. у 2013 році.).

Протягом І кварталу 2015 року на території Рівненського району виникло 56 пожеж, що на 41% більше, ніж за аналогічний період 2014 року – 33 пожежі.

Прямі матеріальні збитки збільшилися на 73 % та становлять 2 млн. 126 тис. 200 грн. проти 1 млн. 228 тис. 100 грн. за аналогічний період  2014 року, побічні збитки зменшилися на 8,8% та становлять 3 млн. 526 тис. 700 грн. проти 3 млн. 868 тис. 600 грн. у 2014 році.

Враховуючи, що Рівненський район є одним з найбільших в області, на території якого існує постійний ризик виникнення пожеж та інших надзвичайних ситуацій. Більшість населених пунктів Рівненського району знаходяться за межами 3 км – нормативної зони обслуговування одним пожежним підрозділом (ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень»). Деякі населені пункти знаходяться на відстані 25 км і більше, внаслідок чого час прибуття пожежно-рятувальних підрозділів може досягати більше 35 хв. У відповідності до розпорядження голови районної державної адміністрації від 10.04.2014 №131 в 2014 році було передбачено створення МПК в с. Олександрія,  с. Грушвиця, с. Городок та смт Квасилів, однак жодна не створена. Згідно наданої інформації головами Грушвицької, Городоцької та Квасилівської сільських (селищних) рад питання створення МПК відкладається через відсутність коштів в бюджеті, а виконавчим комітетом Олександрійської сільської ради взагалі дане питання не розглядалось.

Варто нагадати, що з 01.07.2013 діє Кодекс цивільного захисту України, який регулює відносини, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, органів місцевого самоврядування, права та обов’язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.

Відповідно до ст. 19 даного Кодексу до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належать:

- забезпечення цивільного захисту на відповідній території;

- розроблення та забезпечення реалізації програм та планів заходів у сфері цивільного захисту, зокрема спрямованих на захист населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, забезпечення техногенної та пожежної безпеки;

- керівництво створеними ними аварійно-рятувальними службами, формуваннями та спеціалізованими службами цивільного захисту, місцевою та добровільною пожежною охороною, забезпечення їх діяльності та здійснення контролю за готовністю до дій за призначенням;

- організація робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на відповідній території міст, селищ та сіл, а також радіаційного, хімічного, біологічного, медичного захисту населення та інженерного захисту територій від наслідків таких ситуацій;

- організація та керівництво проведенням відновлювальних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;

- створення і використання матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;

- взаємодія з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, щодо виконання завдань цивільного захисту, тощо.

Крім того, відповідно до вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 № 333-р «Про схвалення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні», одним із основних повноважень органів місцевого самоврядування базового рівня є забезпечення  гасіння пожеж.

Основними завданнями Державної служби з надзвичайних ситуацій на відповідній території є:

- реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру на відповідній території;

- здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на відповідній території.

Відповідно до покладених на службу завдань на відповідній території:

- забезпечує гасіння пожеж, рятування людей, надання допомоги у ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійного лиха та інших видів небезпечних подій, що становлять загрозу життю або здоров'ю населення чи призводять до завдання матеріальних збитків, інформує населення через засоби масової інформації про ситуацію і вжиті заходи;

- здійснює залучення та координацію діяльності підрозділів аварійно-рятувальних служб місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій усіх форм власності під час ліквідації надзвичайних ситуацій, здійснення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, а також контроль за їх проведенням.

Враховуючи економічну доцільність та досвід інших країн доречно звернути увагу на положення ст.63 Кодексу цивільного захисту України. У відповідності до вказаної статті в населених пунктах, для здійснення заходів із запобігання виникненню пожеж та організації їх гасіння органи місцевого самоврядування за рішенням територіальних громад з числа громадян, які постійно проживають у зазначеному населеному пункті, можуть утворювати добровільну пожежну охорону. Фінансування і матеріально-технічне забезпечення добровільної пожежної охорони може здійснюватися також за рахунок членських внесків, дотацій, прибутку від власної господарської діяльності, прибутку від майна добровільної пожежної охорони, дивідендів, надходжень від страхових компаній, пожертвувань громадян і юридичних осіб, інших джерел, не заборонених законодавством.

Досвід зарубіжних країн та інших регіонів показує, що неабияку роль у боротьбі з наслідками пожеж, надзвичайних ситуацій (подій) відіграють місцеві органи влади та громадські (волонтерські) організації.

У розвинутих країнах, на відміну від України, відводиться значна увага розвитку добровільної пожежної охорони, створення ними місцевих пожежних команд, які є основними місцевими силами оперативного реагування на виникнення надзвичайних ситуацій. Зокрема у Німеччині професійна пожежна охорона функціонує лише у 107 містах (як правило, з населенням понад 100 тисяч мешканців), а добровільні пожежні команди – у 2074 населених пунктах. У США добровольці складають 80 відсотків пожежних країни, в Польщі 499 державних пожежно-рятувальних частин та 3815 добровільних пожежних частин. Місцеві громади озброюють пожежних-добровольців технікою та спорядженням, але за чергування й оперативні виїзди добровольці заробітної плати не отримують. Це дозволяє місцевим бюджетам суттєво економити, а численна спільнота пожежних добровольців набуває безцінного досвіду й користується заслуженою повагою земляків.

Начальник Рівненського міськрайонного

управління ГУ ДСНС України

у Рівненській області

підполковник служби цивільного захисту               В.А. Бабак