У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА РАЙОННА РАДА
РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
(позачергова восьма сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 18 серпня 2011 року №246
Про виконання рішення районної ради від 28 травня 2009 року № 794«Про використання земель та своєчасністьнадходження плати за землю в районі»
З метою ефективного використання земель, посвідчення юридичними та фізичними особами права власності та користування земельними ділянками, повного і своєчасного надходження плати за землю та керуючись Земельним кодексом України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про плату за землю», «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за погодженням з постійними комісіями районної ради, районна рада:
в и р і ш и л а :
- Райдержадміністрації, сільським, селищним радам:
1.1 В місячний термін, після прийняття рішення про передачу в оренду земельних ділянок (встановлення орендної плати) укладати договори оренди з суб’єктами господарювання всіх форм власності, після чого інформувати районну раду про розміри орендної плати;
1.2 У разі не укладання договору оренди майбутніми орендарями, матеріали спрямовувати до прокуратури Рівненського району для інформації та вжиття заходів реагування;
1.3 До кінця поточного року провести інвентаризацію укладених договорів оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності. У разі встановлення порушень при укладанні договорів оренди привести їх у відповідність до Закону України «Про оренду землі» із змінами та доповненнями.
2. Державній податковій інспекції у Рівненському районі:
2.1 Облік громадян – платників земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності для нарахування їм плати за землю та надання пільг проводити станом на 1червня на підставі вивірених на цю дату записів у земельно-кадастровій документації сільських, селищних рад, відповідно до розпоряджень та рішень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо надання у власність та користування земельних ділянок;
2.2 Забезпечити здійснення контролю за правильністю нарахування, повнотою і своєчасністю сплати до бюджету земельного податку та орендної плати;
2.3 Постійно проводити звірки з регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області викуплених суб’єктами господарювання будівель, споруд (їх частин) та спільно з Держземінспекцією у Рівненській області виявляти землекористувачів, які використовують земельні ділянки без оформлення відповідних документів на землю та вжити заходи щодо залучення таких землекористувачів до сплати земельного податку та орендної плати;
2.4 Щоквартально проводити звірки з сільськими, селищними радами, управлінням Держкомзему у районі щодо зміни власників та землекористувачів – фізичних осіб, наявних у них площ землі, цільового використання і органами, від яких залежить вивірення даних про набуття або втрату права на пільгу та здійснення перерахунків сум нарахованого земельного податку;
2.5 За підсумками року надавати інформацію сільським, селищним радам про неплатників орендної плати за землю.
3. Управлінню Держкомзему у районі забезпечити належне ведення земельно-кадастрової документації.
4. Рекомендувати сільським, селищним радам:
4.1 Забезпечити повне і своєчасне надходження до місцевих бюджетів нарахованих сум земельного податку та орендної плати за земельні ділянки;
4.2 З метою своєчасного нарахування плати за землю щоквартально подавати Державній податковій інспекції у районі витяги з рішень про передачу та надання земельних ділянок у власність та користування, копії договорів оренди земельних ділянок в межах населених пунктів, які пройшли державну реєстрацію;
4.3 При наданні пільг по оплаті за землю вишукувати додаткові резерви збільшення надходжень цього платежу до місцевих бюджетів та враховувати висновки податкових і фінансових органів щодо фінансового стану платників;
4.4 У термін до 1 вересня 2011 року провести інвентаризацію земельних ділянок, які використовуються без правовстановлюючих документів, про що інформувати райдержадміністрацію та районну раду;
4.5 Постійно проводити роз’яснювальну роботу серед юридичних та фізичних осіб щодо посвідчення права користування (оренди) земельних ділянок та прискорення оформлення правовстановлюючих документів при отриманні рішень сільських, селищних рад.
5. Виконавцям проінформувати районну раду про хід виконання рішення за підсумками року.
6. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань земельних відносин та соціального розвитку села (Жильчук М.М.), з питань бюджету, фінансів та податків (Зіньков А.В.).
Голова ради М.І.Свінтозельський
УКРАЇНА
РІВНЕНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001 м.Рівне, вул.Соборна, 195, тел.: 22-50-55, Е-mail:zagvid@ггdа.ісс.гv.uа
Голові Рівненської
районної ради
Свінтозельському М.І.
На виконання листа від ІЗ квітня 2011 року № 02/11-234р стосовно надання інформації про виконання рішення районної ради від 28 травня 2009 року № 794 «Про використання земель та своєчасність надходження плати за землю в районі», повідомляємо наступне.
Земельний фонд Рівненського району складає 117553,0 га земель, в тому числі сільськогосподарських угідь 76842,8587 га, з них: ріллі - 64054,1353 га, багаторічних насаджень - 1088,7627 га, сіножатей - 6503,0374 га, пасовищ -5196,9233 га, під господарськими будівлями і дворами - 1200,2846 га, під господарськими шляхами і прогонами - 760,144 га, інших сільськогосподарських земель - 6,29 га, ліси і лісовкриті площі - 27842,4691 га, забудовані землі -6200,1282 га, відкриті заболочені землі - 1813,6317 га, відкриті землі без рослинного покриву - 1073,1012,га, під водою - 1814,0954 га.
Для здійснення підприємницької діяльності 362 суб'єктами господарювання відведені земельні ділянки загальною площею 135,3969 га.
З метою залучення земельних ділянок до оподаткування на території району управлінням Держкомзему у Рівненському районі спільно з Державною податковою інспекції у Рівненському районі проведено взаємозвірку щодо власників землі та землекористувачів - платників земельного податку, орендної плати та фіксованого сільськогосподарського податку, які обліковуються по формі 6 - зем. За результатами взаємозвірки складено протокол розбіжностей щодо правильності відображення площ оподатковуваних земельних ділянок в поданих платниками земельного податку та орендної плати за землю податкових деклараціях на 2011 рік по Рівненському району.
За інформацією ДПІ у Рівненському районі, станом на 01.05.2011 в районі перебуває 343 платників земельного податку - юридичних осіб (з яких сплачують податок 245, мають пільги зі сплати земельного податку відповідно до чинного, законодавства 98 платників) та 41459 платників земельного податку - фізичних осіб (з них звільнено від оподаткування з урахуванням часткового звільнення 20978) . В ДПІ зареєстровано 113 платників - юридичних осіб, які сплачують орендну плату за землю та 140 фізичних осіб - платників орендної плати.
Станом на 01.05.2011 з початку року надійшло 1984,96 тис.грн. плати за землю. З них 248,2 тис.грн. – від фізичних осіб, в т.ч. 178,2 тис.грн. - орендна плата з фізичних осіб; 1736,76 тис.грн. - від юридичних осіб, в т.ч. 1273,47 тис.грн - орендна плата з юридичних осіб. Структура надходжень земельного податку (юридичні особи) та орендної плати (юридичні особи) в розрізі сільських та селищних рад наведено в таблицях (табл. 1,2).
Заборгованість по платі за землю з юридичних осіб станом на 01.05.2011 становила 933,5 тис.грн, в тому числі податковий борг на суму 291,21 тис.грн. (ВАТ «РЗТА»; ДП «ШЕЗХЕ» та ТОВ «Промбуд -11»)- боржників, які знаходяться в процедурах розпорядження майном або санації. Борг по земельному податку з фізичних осіб складає 6,3 тис.грн. та по орендній платі з фізичних осіб - 27,8 тис.грн. заборгованість минулих років по юридичних особах становила на 01.01.2011-903,99 тис.грн.
Сплата орендної плати є одним з проблемних питань, зокрема, органи місцевого самоврядування не слідкують за реєстрацією договорів оренди в органах державного земельного кадастру, тому трапляються випадки коли СПД не реєструє договір оренди в ДЗК відповідно формально не має підстав сплачувати орендну плату, хоча земельною ділянкою користується. З метою уникнення втрат місцевого бюджету, пропонуємо рекомендувати органам місцевого самоврядування, при укладанні договорів оренди земельних ділянок, зазначати окремим пунктом в договорі оренди про те, що орендна плата сплачується з дати укладання договору оренди.
Крім того, у відповідності до пункту 288.1 статті 288 податкового Кодексу України: органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки. Переліки орендарів, з якими укладені договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган, державної податкової служби про укладання нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за звітним місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Слід відмітити, що лише вищезазначена інформація подана Олександрійською та Тайкурською сільськими радами вчасно до ДПІ, а решта інформації надійшла із запізненням, що не дає змоги оперативно опрацювати та залучити до оподаткування СПД і може призвести до втрат місцевого бюджету.
Основними недоліками, що виникають в процесі оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки є:
громадянами та юридичними особами після виготовлення права власності на об'єкти нерухомого майна, свідомо стримується оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки; оформлення документів через продаж права оренди чи права власності на конкурентних засадах (аукціонах) потребує значного затрату часу.
Додаток : матеріали на 2 (двох) аркушах.
Перший заступник голови адміністрації Ю.Загиней

