У К Р А Ї Н А

РІВНЕНСЬКА РАЙОННА РАДА

РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Сьоме скликання

­­­­­­­(четверта сесія)

Р І Ш Е Н Н Я

від 17 березня 2016 року                                            № 121

Про хід виконання рішення районної

ради від 17 вересня 2010 року № 1225

«Про програму «Діти Рівненщини» на 2010-2015 роки»

З метою підвищення якості надання медичної допомоги дітям району, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  за погодженням з постійними комісіями районної ради, районна рада

в и р і ш и л а :

1.   Інформацію про хід виконання рішення районної ради від  17 вересня 2010 року № 1225 «Про програму «Діти Рівненщини» на  2010-2015 роки» взяти до відома (додається).

2.  Відділу охорони здоров'я районної державної адміністрації розробити та подати на затвердження районній раді нову Програму на наступні роки.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань бюджету, фінансів та податків, з питань охорони здоров’я, екології, Чорнобильських проблем, соціального захисту населення, учасників АТО, бойових дій та членів їх сімей та заступника голови районної державної адміністрації відповідно до розподілу функціональних повноважень.

Голова ради                           В.П.Стельмах

 

ІНФОРМАЦІЯ

про хід виконання рішення районної ради від 17 вересня 2010 року № 1225 «Про програму «Діти Рівненщини» на 2010-2015 роки»

На виконання рішення Рівненської райнної ради від 17 вересня 2010 року № 1225 « Про програму «Діти Рівненщини» на 2010-2015 роки» та з метою підвищення якості надання медичної допомоги дітям району відділ охорони здоров’я Рівненської районної державної адміністрації надає наступну інформацію.

На виконання даної програми відділом охорони здоров’я райдержадміністрації розроблені заходи, які розповсюджені в мережі лікувально-профілактичних закладів району.

Щороку в районі розробляються заходи, спрямовані на зниження малюкової смертності, формування здорової дитини, безпечного материнства.

Організована інформаційна та консультативна робота серед подружніх пар, підлітків та молоді з питань формування і збереження репродуктивного здоров’я, шкідливості абортів.

Створено службу планування сім’ї, здорового способу життя, безпечної статевої поведінки методів профілактики непланової вагітності, використання сучасних методів контрацепції.

В районі запроваджено навчання молоді та молодих сімей основам  відповідального батьківства догляду за дітьми,  в тому числі з вадами розвитку.

Налагоджена робота „Школа відповідального батьківства”.

Всього на фінансове забезпечення програми «Діти Рівненщини» на 2010-2015 роки» у 2015 році виділено із районного бюджету 247000,00 гривень, виконано – 100%.

На диспансерному обліку перебуває - 9667 дітей.

В районних лікарнях забезпечений скринінг новонароджених дітей на фенілкетанурію є троє дітей, які хворіють на цю хворобу.

Лікувальне харчування проводиться безкоштовно, за рахунок коштів виділених з районного бюджету. Заплановано 72894,84, гривень, використано-100% .

Створений реєстр дітей, хворих на ендокринологічну патологію, всього на обліку перебуває 3373 дітей та підлітків в тому числі із патологією щитоподібної залози - 2597, з цукровим діабетом - 14.

Показник поширеності серед ендокринної патології складає: у підлітків- 407,6 (2014р.-436,4), у дітей - 13,5(2014-14,9).

Показник захворюваності серед ендокринної патології складає: у підлітків- 83,0 (2014р.-64,6), у дітей - 3,8(2014-5,1).

На даний час на обліку перебуває троє дітей хворих на муковісцидоз, які повністю забезпечені необхідними безкоштовними медичними препаратами. Заплановано 51109,48 гривень витрачено (100%).

На закупівлю медицинских препаратів після трансплантології використано 50169, 39 гривень, дітям із вродженими вадами розвитку - 72826,29 гривень.

Двоє дітей, хворих на нецукровий діабет повністю забезпечуються необхідними препаратами за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Дітей, хворих на недостатність надниркових залоз, в районі немає.

Закупівля, відповідно до потреби, медпрепаратів для медикаментозного забезпечення дітей з первинним (вродженим) імунодефіцитом, гемофілією, епілепсією, гіпофізарним гігантизмом, хронічним вірусним гепатитом, хворобою Гоше, розсіяним склерозом, аутизмом проводиться за рахунок коштів державного, районного та місцевих бюджетів.

Питання забезпечення лікарськими засобами дітей пільгових категорій  стоїть на контролі у начальника відділу охорони здоров’я, та головного лікаря КЗ „Рівненський районний центр ПМСД”.

На 01.01.2016 р. в районі нараховується 456 дітей - інвалідів до 17 років, (2014р.-471), а саме,^ 269 хлопчиків та 187 дівчаток.

Вперше інвалідами в 2015 році признано 48 дітей та підлітків і,                          ( 2014р. – 58).

В віковій структурі дітей - інвалідів основну питому вагу складають діти у віці від 7 до 14 років - 224 (хлопчики-124, дівчата - 100).

В структурі дитячої інвалідності займають: І місце - вроджені вади розвитку - 156 дітей; ІІ - розлади психіки - 68дітей; ІІІ - хвороби нервової системи - 51 дитини; ІV - хвороби ендокринної системи, розлади  харчування, обміну речовин - 41дитина.

На кожну дитину розроблено індивідуальний план реабілітації.

За рахунок обласного бюджету повністю забезпечені інсуліном 18 дітей-інвалідів хворих на цукровий діабет, 20 дітей з новоутвореннями, які отримали повний курс лікування.

Отримали:

- стаціонарне лікування в дитячих відділеннях районних лікарень – 2606 дітей, з яких до 1-го року-553;

- реабілітацію в: Рівненському обласному центрі медико-соціальної реабілітації дітей з органічним ураженням центральної нервової системи - 23 дітей; Рівненському обласному центрі  реабілітації дітей-інвалідів м. Кузнецовськ-  6-ть дітей.

Оздоровлено санаторно-курортно 47 дітей, та через управління праці та соціального захисту населення - одна дитина шкільного віку, батьки якої постраждали від аварії на ЧАЕС.

З метою запобігання виникнення вроджених вад розвитку у новонароджених з використанням преконцепційних технологій забезпечено проведення профілактичних заходів.

Вагітні жінки, які мають високу групу ризику, згідно Протоколу тактики ведення вагітності та пологів, направляються на медико-генетичну консультацію з метою виявлення вроджених вад розвитку у плода.

При необхідності відділ охорони здоров’я сприяє діяльності громадських організацій у здійсненні ними незалежного громадського контролю за додержанням прав у навчальних закладах, спеціальних установах для дітей і закладах соціального захисту, в яких перебувають діти.

Головному лікарю Рівненської центральної районної лікарні дано доручення, при створенні громадського контролю, залучати відповідних спеціалістів за діяльністю інтернатів, розташованих на території Рівненського району, в яких цілодобово перебувають особи з розумовою відсталістю та психічними розладами.

В районних лікарнях та амбулаторіях загальної практики - сімейної медицини комунального закладу „Рівненський районний центр ПМСД” за кожною дитиною, позбавленою батьківського піклування та у сім’ях соціального ризику закріплений лікар загальної практики - сімейної медицини або лікар - педіатр якими двічі на рік проводиться здійснюється диспансерний нагляд за ними.

Постійно отримуються, опрацьовуються і розповсюджуються в мережі лікувально-профілактичних закладів району методичні розробки наукових установ з питань попередження виникнення у дітей захворювань, спричинених йодною недостатністю, та дитячої онкогематології.

Основним способом забезпечення постійного отримання населенням фізіологічної кількості йоду з продуктами харчування для зниження рівня та ліквідації захворювань спричинених йодною недостатністю – це прийом йодованої солі.

Для профілактики йодної недостатності вагітним жінкам та дітям лікарі рекомендують включати в раціон харчування продукти моря, а при показаннях, симптомах ендокринної патології призначаються препарати йоду.

Контроль за умовами харчування та перебування дітей в організованих дитячих колективах проводять працівники Рівненського міжрайонного  управління головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області.

Проведено 59 перевірок у харчоблоках шкіл та шести дошкільних закладах на предмет використання йодованої солі при приготуванні їжі, попередження йодного дефіциту,  дотримання санітарних норм. Порушень не виявлено.

Медичними працівниками району спільно з працівниками районної санітарно-епідеміологічної станції активно проводиться санітарно-просвітницька робота серед населення, в першу чергу, серед дітей шкільного віку щодо забезпечення якісного шкільного харчування, заборони продажу у школах та поблизу них продуктів «швидкого харчування», підвищення доступності спортивних майданчиків, спортивних залів, спортивних секцій для дітей тощо.

Медичними працівниками району були проведені лекції для працівників загальноосвітніх навчальних закладах з питань цукрового діабету у дітей, у тому числі надання першої невідкладної допомоги.

Медичними працівниками Рівненського району виконуються рекомендації клінічного протоколу, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 20.03.2008 №149 «Клінічний протокол медичного огляду за здоровою дитиною віком до 3 років».

В дитячих відділеннях районних лікарень ургентна медична допомога дітям та первинна медико-санітарна допомога, зокрема щорічна диспансеризація дітей та надання невідкладної, стаціонарної медичної допомоги дітям раннього віку на первинному, вторинному рівнях проводиться безкоштовно.

Медичні огляди дитячого населення всіх вікових категорій проводяться у присутності одного із батьків або особи, яка їх замінює.

Профілактичні щеплення дітям проводяться, згідно календаря профілактичних щеплень, після лікарського огляду.

Забезпеченість району імунобіологічними препаратами відповідно до річної потреби 2015 року, а саме:

ВакцинаціяАДПм, заплановано- 3252 дітей, виконано-0%(відсутня вакцина);

Вакцинація  Hib, заплановано-4088дітей, виконано- 2066 дітей (50,5%);

Вакцинація КПК, заплановано- 6824 дітей, виконано -4652  дітей (68,2%);

Вакцинація (гепатит), заплановано -3689дітей, виконано-1831(49,7%);

Вакцінація БЦЖ, заплановано-1886 дітей, виконано-342(18,1%);

Вакцінація Поліо, заплановано-7814дітей, виконано-1814(23,2%).

На 01.01.2016 року в районі кількість відмов від профілактичних щеплень батьками становить – 555 осіб (2014 р-554), проти покази - 88.

Недовиконання плану профілактичних  щеплень пояснюється тим, що на протязі року були  перебої в постачанні вакцин, протипокази та відмови батьків від профщеплення.

Медичними працівниками району проводиться роз’яснювальна робота серед населення про цілі і завдання диспасерізації дітей та розширення заходів гігієнічного навчання і виховання дітей з питань пропаганди здорового способу життя, проведення профілактичних щеплень, а також стосовно негативних наслідків у разі відмов від них.

Відділом охорони здоров’я райдержадміністрації проведений детальний аналіз стану імунопрофілактики, профілактики крапельних інфекцій в районі та вжиті заходи щодо виконання обсягів профілактичних щеплень.

Керівниками лікувально-профілактичних закладів району здійснюється контроль за використанням наявних імунобіологічних препаратів їх закупівлею та створення незнижувального запасу.

Кількість кабінетів профілактичного щеплювання в лікувально-профілактичних закладах району 73, з них - 38 відповідають вимогам Наказу МОЗ № 1095 від 31 грудня 2009 року «Питання організації роботи кабінетів щеплень».

Інші кабінети розміщені в пристосованих приміщеннях, які мають недостатній набір кімнат.

В 54-ох загальноосвітніх, 32-ох дошкільних, 2-х середніх навчальних закладах жоден кабінет не відповідає вимогам вищеназваного наказу.

Для лікарів та середнього медичного персоналу районних лікарень, амбулаторій загальної практики- сімейної медицини КЗ «Рівннський районний центр ПМСД» проводяться тренінги з метою поширення досвіду роботи «Кабінет, дружній для молоді», стосовно надання дітям та молоді медичних послуг та навчання здорового способу життя.

Для проведення консультацій хворим дітям з складною і хронічною патологією, отримання рекомендацій щодо їх лікування та оздоровлення   залучаються висококваліфіковані фахівці обласних лікувально-профілактичних закладів.

Проводиться робота, спрямована на забезпечення наступності та усунення дублювання при проведенні диспансеризації дітей в лікувально-профілактичних закладах.

Обов’язковий медичний профілактичний огляд учнів проводиться з метою виявлення в них захворювань, подальшого їх диспансерного спостереження, планового лікування чи реабілітації та з метою запобігання масовим колективним захворюванням.

Для удосконалення медичного забезпечення в загальноосвітніх навчальних закладах і залучення батьків до процесу формування здоров’я дитини МОЗ України видано наказ від 16.08.2010 р. № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів», яким регламентуються схема періодичності обов’язкових медичних профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів та форма довідки для учнів про результати такого огляду.

На виконання зазначеного наказу МОЗ України та відповідного наказу відділу охорони здоров’я райдержадміністрації сумісно із районним відділом освіти лікувально-профілактичними закладами району забезпечено проведення щорічних обов’язкових медичних профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів у присутності батьків за місцем спостереження дитини протягом календарного року, з наступною видачею довідки форми 086-1/о.

На 01.10.2015 року, на базі лікувальних закладах району, 100% школярів пройшли медичний огляд.

Практично здоровими визначено 6181 учнів (62,1%), на диспансерному обліку стоїть 3784 учні (38% ).

Складені списки виявленої патології по нозологіям, роздані районним спеціалістам для складання планів оздоровлення по кожній дитині та доведені до відома педагогічного персоналу.

Сформовані 3 групи для занять фізичної культури, а саме:  основна- 8113 учнів; спеціальна-640; підготовча-1188; звільнені від занять фізичної культури- 14.

Вперше взято на диспансерний облік 1096 учнів, що складає 11%.

По групам захворювань: на першому місці - ендокринна патологія - 644 дітей, друге - хвороби ока – 592, на третьому - хвороби органів дихання та кістково - мязева система - 488, четверте - хвороби нервової системи -415.

За 9 місяців 2015 року було оздоровлено 3583 школярів, що складає 94,7%. Із них: амбулаторно-2639 (73,7%), стаціонарно на другому рівні -319 (8,9%), стаціонарно на третинному рівні – 210 (5,9%), НДІ м. Київ – 23 (0,6%), санаторно – курортно та в оздоровчих таборах – 392 (10,9%).

У 2016 році  заплановано охопити профілактичними медичними оглядами 10031 дітей, які відвідують 54 навчальних закладів району.

За даними Міністерства охорони здоров’я України, за останні роки підвищився рівень захворюваності й поширення хвороб серед молоді на 2-5 %.

Стан здоров’я школярів, на сьогоднішній день, формується у несприятливому середовищі життєдіяльності. Це і навантаження у школі, залежність від комп’ютерних ігор, низька рухова активність. А тому невпинно зростають нервово-психічні і соматичні захворювання.

Щоб  зберегти здоров’я дітей, необхідно посилити роз’яснювальну  роботу серед батьків та їхніх дітей щодо здорового способу життя - дотримання санітарно-гігієнічних умов у побуті, заняття спортом, уміння розподіляти свій робочий та навчальний час на корисні справи, не вживати алкоголь, не палити, не вступати рано в статеві стосунки.

Адже здоров’я, як талант, кожен одержує від природи. З роками воно втрачається, якщо не докласти зусиль для  його збереження.

В Рівненській  центральній районній лікарні створена санаторно-курортна комісія з метою відбору дітей на санаторно-курортне оздоровлення, в першу чергу направляються діти-сироти, напівсироти, діти з сімей позбавлених батьківського піклування та багатодітних родин.

За 2015 рік оздоровлено 4207 школярів, що складає 100%. Із них: амбулаторно - 3316 (78,8%), стаціонарно на другому рівні - 289 (6,9%), стаціонарно на третинному рівні - 224 (5,3%), науково дослідному інституті м. Київ - 29 (0,7%), санаторно – курортно та в оздоровчих таборах - 592 (14,1%), в тому числі в місцевих санаторіях: «Козинський» - 24, «Новостав» - 217 та по путівках соцзахисту було оздоровлено дітей, які мають статус ЧАЕС - 27,  та 23 дітей до 10 років з батьками.

В Рівненській центральній районній лікарні створено «банк крові» для своєчасного надання медичної допомоги хворим дітям, в пологовому відділенні відкрита операційна з усім необхідним оснащенням для проведення кесаревих розтинів.

Районні лікарні забезпечені необхідними технічними засобами, інструментарієм, реактивами, рентгенівською плівкою, лабораторним обладнанням для проведення обстежень дітей.

З метою зміцнення матеріально-технічної бази лікувальних закладів, що надають допомогу дитячому населенню району та  підвищення ефективності диспансеризації і надання медичної допомоги дітям було придбано: в дитячі відділення  та кабінети поліклінік районних лікарень три небулайзери,  по одному холодильнику, пульсоксиметру; в інфекційне та реанімаційне відділення - два небулайзери для надання невідкладної допомоги дітям з обструктивним синдромом, стенозуючим ларингітом.

У дитячих відділеннях районних лікарень, дитячих кабінетах поліклінік, амбулаторіях загальної практики - сімейна медицина  КЗ « Рівненський районний центр ПМСД » проведені якісні поточні ремонти.

В районних лікарнях створені кабінети охорони зору дітей.

В пологовому та дитячому відділеннях Рівненської центральної районної лікарні створені умови спільного перебування матері та дитини, що відповідає статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини».

Налагоджена робота «Школи відповідального батьківства» в лікувально-профілактичних закладах району впроваджені «Школи здоров'я».

Щорічно проводиться комплексний профілактичний огляд дівчаток-підлітків з послідуючим диспансерним спостереженням та лікуванням.

В загальноосвітніх навчальних закладах району прочитано 23 лекції, проведено 334 бесід, розповсюджено буклети, пам’ятки по даних питаннях.

У зв’язку із закінченням терміну програми від 17 вересня 2010 року № 1225 «Про програму «Діти Рівненщини» на 2010-2015 роки», відділ охорони здоров’я райдержадміністрації просить зняти її з контролю.

При розробці та затвердженні управлінням охорони здоров’я Рівненської обласної державної адміністрації аналогічної програми та надходження її в район, буде розроблена нова районна програма та заходи на її виконання.

 

Начальник відділу О.Стребчук

охорони здоров’я

райдержадміністрації