У К Р А Ї Н А
РІВНЕНСЬКА РАЙОННА РАДА
РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Сьоме скликання
(одинадцята сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 06 квітня 2017 року № 316
Про звернення депутатів Рівненської районної ради
Рівненської області до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, Державної екологічної інспекції в Рівненській області, Державної фітосанітарної інспекції в Рівненській області, правоохоронних органів та сільських і селищних рад щодо здійснення профілактичної, контролюючої та превентивної роботи відносно ТОВ «Акріс-Агро», а також інших підприємств, установ і організацій, що здійснюють роботи пов’язані із застосуванням пестицидів та агрохімікатів
Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями районної ради, районна рада
в и р і ш и л а :
1. Схвалити тексти звернення депутатів Рівненської районної ради Рівненської області:
- до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, Державної екологічної інспекції в Рівненській області, Державної фітосанітарної інспекції та правоохоронних органів (додається);
- до сільських і селищних рад Рівненського району щодо здійснення профілактичної, контролюючої та превентивної роботи відносно ТОВ «Акріс-Агро», а також інших підприємств, установ і організацій, що здійснюють застосування пестицидів та агрохімікатів (додається).
2. Направити дане рішення до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, Державної екологічної інспеції в Рівненській області, Державної фітосанітарної інспекції в Рівненській області, правоохоронних органів та сільських, селищних рад Рівненського району.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії районної ради відповідно до розподілу функціональних повноважень.
Голова ради В.П.Стельмах
Звернення
депутатів Рівненської районної ради Рівненської області до сільських та селищних рад Рівненського району щодо здійснення профілактичної, контролюючої та превентивної роботи відносно ТОВ «Акріс-Агро», а також інших підприємств, установ і організацій, що здійснюють застосування пестицидів та агрохімікатів
Останніми 2015-2016 роками в Рівненській області, зокрема і в Рівненському районі, ТОВ «Акріс-Агро» при застосуванні пестицидів та агрохімікатів наземним та авіаційним методом обробки посівів на полях грубо порушувало вимоги природоохоронного та санітарного законодавства. Хімічні препарати, які застосовувалися при цьому наносили шкоду здоров’ю місцевих жителів.
Умови і послідовність виконання організаційних, санітарно-гігієнічних та інших заходів, що спрямовані на запобігання шкідливої дії пестицидів і агрохімікатів на здоров’я людей, які зайняті виконанням робіт, пов’язаних із застосуванням, а також населення в місцях проведення застосування небезпечних хімічних речовин регламентуються Законом України «Про пестициди і агрохімікати», Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, «Авіаційне застосування пестицидів та агрохімікатів у народному господарстві України» № 382 від 18.12.1996 року. Вказані документи є обов’язковими для виконання підприємствами, установами і організаціями, а також громадянами, що здійснюють роботи, пов’язані із застосуванням хімічних препаратів у народному господарстві незалежно від форм власності і господарювання, а ті, хто їх порушує, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.
Після застосування пестицидів ТОВ «Акріс-Агро», внаслідок недотримання встановлених законодавчих вимог, до різних органів і служб надходили скарги від населення на погіршення стану здоров’я та забруднення навколишнього природного середовища, внаслідок чого масово гинули бджоли, кролі та домашня птиця в господарствах селян. Мешканці сіл, а особливо малолітні діти та люди старшого віку, де проводилося застосування хімічних препаратів, страждали від запаморочення, блювоти, проносу, кашлю, головного болю та інших занедужань.
Проблема охорони навколишнього природного середовища та безпека життєдіяльності мешканців в селах буде вирішена, якщо місцеві органи державної влади та управління будуть розглядати її як невідкладну задачу державної ваги та будуть діяти цілеспрямовано і рішуче.
До повноважень сільських та селищних рад відповідно до статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» належить: здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення…
Відповідно до статті 20 Закону України «Про охорону земель», самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюють сільські, селищні, міські, районні та обласні ради.
Згідно із статею 11 Закону України «Про пестициди та агрохімікати», застосування пестицидів і агрохімікатів здійснюються відповідно до вимог, встановлених чинним законодавством, Державними санітарними правилами: «Транспортування, зберігання і застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2. 001-98 та іншими нормативними актами.
За змістом статті 4 Закону України «Про захист рослин», основними вимогами щодо захисту рослин є, зокрема: суворе додержання регламентів зберігання, транспортування та застосування засобів захисту рослин; недопущення пошкодження рослин, погіршення їх стану та забруднення продукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин.
Згідно пункту 6.3.4. ДСП 8.8.1.2. 001 -98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві» - зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням 300 м.
Відповідно до вимог пункту 5.2.6. ДСП-382 «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності на сільськогосподарських угіддях, які розташовані ближче:
а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;
б) 2 км від рибогосподарських водойомів, відкритих джерел водопостачання, об’єктів природно-заповідного фонду;
в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, а також посівів сільгоспкультур, які використовуються в їжу без термічної обробки, садів виноградників та інших місць сільськогосподарських робіт.
Зважаючи на наведене, виконання вимог діючого законодавства щодо застосування пестицидів та агрохімікатів є обов’язковим для сільгоспвиробників всіх форм власності, бо їх ігнорування може привести до тяжких наслідків як для здоров’я населення, так і навколишнього природного середовища.
Основними принципами державної політики у сфері діяльності, пов’язаної з пестицидами і агрохімікатами, є:
- приорітетність збереження здоров’я людини і охорони навколишнього природного середовища по відношенню до економічного ефекту від застосування пестицидів і агрохімікатів;
- обгрунтованість їх застосування;
- безпечність для здоров’я людини та навколишнього природного середовища під час їх виробництва, транспортування, зберігання, випробування і застосування за умови дотримання вимог, встановлених державними стандартами, санітарними нормами, регламентами та іншими нормативними документами ( Закон України «Про пестициди і агрохімікати» стаття 3).
Рекомендуємо проведення профілактичних та превентивних заходів, які сприятимуть забезпеченню мешканцям сіл конституційного права на безпечне для життя та здоров’я довкілля відповідно до статті 50 Конституції України.
Проінформувати власників паїв про їх права вимагати від орендарів дотримання санітарного та природоохоронного законодавства, і у випадках регулярних порушень чинного законодавства, про право на розірвання договору про оренду землі.
Провести превентивні заходи щодо підприємств, а зокрема ТОВ «Акріс-Агро» відносно їх обов’язків дотримуватися санітарного та природоохоронного законодавства України , зокрема Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2. 001-98.
СХВАЛЕНО
Рішення Рівненської районної ради
06 квітня 2017 року № 316
Звернення
депутатів Рівненської районної ради Рівненської області до
Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, Державної екологічної інспекції в Рівненській області, Державної фітосанітарної інспекції в Рівненській області та правоохоронних органів
Останніми 2015-2016 роками в Рівненській області, зокрема і в Рівненському районі, ТОВ «Акріс-Агро» при застосуванні пестицидів та агрохімікатів наземним та авіаційним методом обробки посівів на полях грубо порушувало вимоги природоохоронного та санітарного законодавства. Хімічні препарати, які застосовувалися при цьому наносили шкоду здоров’ю місцевих жителів.
Умови і послідовність виконання організаційних, санітарно-гігієнічних та інших заходів, що спрямовані на запобігання шкідливої дії пестицидів і агрохімікатів на здоров’я людей, які зайняті виконанням робіт пов’язаних із застосуванням, а також населення в місцях проведення застосування небезпечних хімічних речовин регламентуються Законом України «Про пестициди і агрохімікати», Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, «Авіаційне застосування пестицидів та агрохімікатів у народному господарстві України» № 382 від 18.12.1996 року. Вказані документи є обов’язковими для виконання підприємствами, установами і організаціями, а також громадянами, що здійснюють роботи, пов’язані із застосуванням хімічних препаратів у народному господарстві незалежно від форм власності і господарювання, а ті, хто їх порушує, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.
Після застосування пестицидів ТОВ «Акріс-Агро», внаслідок недотримання встановлених законодавчих вимог, до різних органів і служб надходили скарги від населення на погіршення стану здоров’я та забруднення навколишнього природного середовища, внаслідок чого масово гинули бджоли, кролі та домашня птиця в господарствах селян. Мешканці сіл, а особливо малолітні діти та люди старшого віку, де проводилося застосування хімічних препаратів, страждали від запаморочення, блювоти, проносу, кашлю, головного болю та інших занедужань.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» застосування пестицидів і агрохімікатів здійснюються відповідно до вимог, встановлених чинним законодавством, Державними санітарними правилами: «Транспортування, зберігання і застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві» ДСП 8.8. 1.2. 001-98 та іншими нормативними актами.
За змістом статті 4 Закону України «Про захист рослин», основними вимогами щодо захисту рослин є, зокрема: суворе додержання регламентів зберігання, транспортування та застосування засобів захисту рослин; недопущення пошкодження рослин, погіршення їх стану та забруднення продукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин.
Відповідно до статті 18 зазначеного Закону, підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов'язані у сфері захисту рослин, серед іншого: виконувати регламенти зберігання, транспортування та застосування засобів захисту рослин; відшкодовувати підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності та громадянам завдані їм збитки в установленому законодавством порядку.
В пункті 6.3.4. ДСП 8.8.1.2. 001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів та агрохімікатів у народному господарстві» вказано: зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням 300 м.
Згідно пункту 6.2.1. Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.08.1998р. № 1, виконання авіаційних робіт по застосуванню пестицидів у сільському і лісовому господарстві повинно здійснюватися відповідно до вимог «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України», ДСП 382-96, затверджених наказом МОЗ України від 18.12.1996р. № 382.
Пунктами 5.1-5.4 «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України», ДСП 382-96 закріплено, що авіаційне застосування пестицидів повинно здійснюватися лише після фітосанітарного і екологічного обґрунтування необхідності його проведення і узгодження, не пізніше чим за 10 діб перед початком робіт, з територіальними установами державної санепідслужби і Мінекобезпеки.
Відповідно до вимог пункту 5.2.6. ДСП-382 забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності на сільськогосподарських угіддях, які розташовані ближче:
а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;
б) 2 км від рибогосподарських водойомів, відкритих джерел водопостачання, об’єктів природно-заповідного фонду;
в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, а також посівів сільгоспкультур, які використовуються в їжу без термічної обробки, садів виноградників та інших місць сільськогосподарських робіт.
Зважаючи на наведене, виконання вимог діючого законодавства щодо застосування пестицидів та агрохімікатів є обов’язковим для сільгоспвиробників всіх форм власності, бо їх ігнорування може привести до тяжких наслідків як для здоров’я населення, так і навколишнього природного середовища.
Основними принципами державної політики у сфері діяльності, пов’язаної з пестицидами і агрохімікатами, є:
- приорітетність збереження здоров’я людини і охорони навколишнього природного середовища по відношенню до економічного ефекту від застосування пестицидів і агрохімікатів;
- обгрунтованість їх застосування;
- безпечність для здоров’я людини та навколишнього природного середовища під час їх виробництва, транспортування, зберігання, випробуванння і застосування за умови дотримання вимог, встановлених державними стандартами, санітарними нормами, регламентами та іншими нормативними документами (Закон України «Про пестициди і агрохімікати» стаття 3).
На підставі викладеного просимо надати відповіді на наступні питання:
1. Які дії вживались Головним управлінням Держпродспоживслужби в Рівненській області, Державною екологічною інспекцією в Рівненській області, Державною фітосанітарною інспекцією в Рівненській області для профілактики і попередження випадків ігнорування вимогам діючого законодавства при застосуванні пестицидів та агрохімікатів, зокрема в межах Рівненського району?
2. Як реагували та які були дії правоохоронних органів на звернення та заяви мешканців сіл Рівненського району про загрозу та шкоду здоров’ю внаслідок застосування ТОВ «Акріс- Агро» небезпечних хімічних препаратів з грубими порушеннями санітарного та природоохоронного законодавства.
3. Проінформувати про хід проведення розслідування по кримінальному провадженню № 42015180180000036 від 25.06.2015 р. за статтею 239 частина 1.
4. Які дії та заходи планує вжити Головне управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, Державна екологічна інспекція в Рівненській області, Державна фітосанітарна інспекція в Рівненській області та правоохоронні органи (поліція, прокуратура) у 2017 році задля недопущення випадків порушення вимог санітарного та природоохоронного законодавства України.
СХВАЛЕНО
Рішення Рівненської районної ради
06 квітня 2017 року № 316

